A hangulati zavarok: depresszió, szorongás, aggodalom, pánikbetegség
Gyermekek, felnőttek, nők és férfiak egyaránt szenvednek különböző "lelki eredetű" problémáktól, melyek lehetnek átmenetiek, tartósak, gyengébb fokozatúak vagy igen súlyos, napi életmenetet, munkát, iskolába járást, emberi kapcsolatokat akadályozó szintűek is! Ez önmagában is nagyon szomorú tény, hiszen az, aki szenved bármilyen fokú depressziótól, pánik betegségtől, az a poklok poklát éli át. Elszigetelődik a többiektől, a saját életétől és nem elég maga a rosszullét, a többi ember is sajnos elfordul tőle, kinevetik, "bolondnak nézik", ami tovább fokozza a helyzet súlyosságát. Ilyenkor vagy marad a néma, elszigetelt szenvedés, vagy ha eljut az illető egy orvoshoz, akkor általában felírnak neki egy komoly gyógyszert, amitől hamarosan jobban lesz, de sajnos kialakul a függőség és nagyon nehéz letenni a gyógyszert, a súlyos mellékhatásokról és a szinte garantált 15 kg-os hízásról nem is beszélve!
Van olyan helyzet, ahol a helyzet súlyosságára tekintettel szükség van gyógyszeres kezelésre, de vajon mi is okozza a lelki eredetű betegségeket, depressziót, pánikot?
Mint minden betegségnél vagy kibillent állapotnál, itt is kb. 25%-ban jelen lehet az öröklött, genetikai eredetű hajlam. De akár van hajlam, akár nincs, az Életmód és az ehhez tartozó életterületek (étkezés, mozgás, szociális kapcsolatok, stb.) nagyon nagy mértékben tudnak javítani vagy rontani az állapoton.
Már egyik előző bejegyzésemben említettem, hogy az egyik legmeglepőbb és legnehezebben megérthető vagy elhihető dolog az, hogy alapvetően a bélflóra állapota befolyásolja a kedélyállapotot. Nyilvánvaló, hogy a stressz, a traumás helyzetek, halálesetek, válás, stb. átmenetileg okozhatnak ilyen lelkiállapot megváltozást, de az alap hangulatunkat a bélflóra állapota határozza meg és az eddig tanultakkal szemben nem az agyban, hanem a bélben termelődnek a boldogság- és elégedettség érzéséért felelős hormonok: szerotonin, dopamin, GABA. Az agyban elenyésző mértékben termelődnek, a bélrendszerben viszont csak akkor tudnak termelődni, ha a jó bélbaktériumok megfelelő mennyiségben vannak jelen, és kellően változatos számú baktériumtörzs található meg. Ezek ellenségei a gyógyszerek, antibiotikumok, vírusok, elszaporodott gombák, stb.
Sajnos a legtöbb esetben azonnal gyógyszert kap a hangulati zavarban szenvedő, pedig rá kellene kérdezni az életmódjára, étkezési szokásaira és nagyon fontos lenne a pajzsmirigy alapos vizsgálata, ugyanis a pajzsmirigy működési zavarainak egyik első jele a hangulatváltozás, depresszió, szorongás, pánikrohamok! A pajzsmirigy zavarai pedig a bélflóra kipusztulásából és az áteresztő bél kialakulásából erednek! (mint minden autoimmun betegség!)
Tehát ha önmagán vagy ismerősén, családtagján vagy barátain jelentős viselkedési megváltozást érzékel, depressziós, aggódó, rémült, visszahúzódó vagy pánikbeteg lesz, azonnal nézesse meg a pajzsmirigy értékeket és változtasson étkezésén! Ezzel egyébként az a baj, hogy a pajzsmirigy értékelési skálák rosszul vannak kialakítva, mert jónak fogadnak el olyan értékeket is, amelyek már komoly pajzsmirigy zavart jeleznek, ez is mára köztudott tény! Ha a TSH 2 fölött van, az már "aggodalomra ad okot!"
Javasolt lépések: B1, B12 vitamin külön, B-komplex, Omega 3, sok zöldség és gyümölcs, Magnézium, levendula, citrom és narancs illóolaj használata! A levendula nyugtat, a citrom és narancs hangulat javító hatású, javítja a társas viselkedési zavarokat. A pajzsmirigy betegségben szenvedő és szorongó, pánikrohamokkal küzdők egyik nagyon gyors és jó támasza a B1 és B12 vitamin!